
elementem są rozmowy, ale nie przypominają one w niczym zwykłych codziennych konwersacji, które każdy odbywa z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy psychoterapeuta stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Wyciąga z niego to, co ten próbował ukryć albo z czego nawet nie zdawał sobie sprawy. Zwłaszcza te negatywne emocje nierzadko pozostają poza granicami świadomości. Człowiek potrafi oczywiście dostrzec u siebie gorszy nastrój, smutek, lęk czy strach, ale zwykle nie jest w stanie sam dojść do tego, co tak naprawdę wywołuje te wszystkie emocje. Z kolei terapia grupowa nierzadko daje też dobry wgląd w problemy innych osób. Pacjenci korzystający z tej formy psychoterapii uzyskują jeszcze większe wsparcie, ponieważ otrzymują je zarówno od terapeuty, jak i od innych uczestników zajęć.
W ostatnich latach powstały w Polsce
W dzisiejszych czasach, w których każdy z nas prowadzi bardzo dynamiczny i stresujący tryb życia, ryzyko depresji czy innych chorób o charakterze psychicznym, jest o wiele większe niż jeszcze dwie czy trzy dekady temu.
Na szczęście nie jest to problem, z którym nie można walczyć. W ostatnich latach powstały w Polsce dziesiątki nowych poradni psychologicznych oferujących osobom z problemami takie formy pomocy jak psychoterapia, terapia grupowa, czy też rozmowa za pośrednictwem telefonu lub komunikatora internetowego.
W pierwszym przypadku terapeuta może oferować
Dla każdego, kto chce sobie pomóc w doświadczanych trudnościach lub podnieść jakość swojego życia, wspierającym doświadczeniem jest psychoterapia. Mogą być to spotkania indywidualne z terapeutą lub może być to terapia grupowa. W pierwszym przypadku terapeuta może oferować klientowi pełne skupienie i całkowite zaangażowanie. Na terapii grupowej nie jest to możliwe w tak dużym stopniu. Jednak pracując regularnie w grupie, klient ma możliwość wchodzenia w różne relacje z innymi ludźmi i uzdrawiania ich.
Po postawionej diagnozie może on zaproponować
W dzisiejszych czasach wszystko pędzie szybko do przodu, ludzie często gonią za pieniędzmi, dużo czasu spędzają w pracy i nie mają czasu na odpoczynek. Nie chodzi tu o zmęczenie fizyczne, ale głównie psychiczne. Coraz częściej słyszy się, że ludzie już coraz młodsi cierpią na różne choroby na tle psychicznym, zaburzenia lub często popadają w nałogi lub nie radzą sobie z jakimiś traumami i lękami. Często z pomocą takim osobom przychodzi psycholog. Po postawionej diagnozie może on zaproponować kilka rozwiązań w tym na przykład: psychoterapia lub terapia grupowa.